Nový přístup v péči o duševní zdraví onkologických pacientů: Psychedeliky asistovaná psychoterapie
Život s onkologickým onemocněním často znamená nejen fyzické, ale i značné psychické zatížení. Mnozí pacienti se potýkají s úzkostí, depresí, ztrátou smyslu či nejistotou a obavami z budoucnosti či existenciální úzkostí. Standardní antidepresiva a psychoterapie mohou části pacientů pomoci, ale ne vždy přinesou dostatečnou úlevu. V posledních letech se tak do do popředí zájmu dostává inovativní přístup: psychedeliky asistovaná psychoterapie (PAP).
Co je psychedeliky asistovaná psychoterapie?
PAP je metoda, která využívá psychedelické látky – např. psilocybin nebo ketamin – v kombinaci s odborně vedenou psychoterapií. Tyto látky dočasně mění obvyklý způsob vnímání, myšlení a prožívání emocí a mohou navodit tzv. změněný stav vědomí. V bezpečném prostředí za přítomnosti vyškolených terapeutů mohou pacienti během takového stavu zažít hluboké osobní vhledy a nové perspektivy, které přispívají k úlevě od psychického utrpení a prozkoumávat své vnitřní prožívání, zažít emocionální uvolnění i nové porozumění sobě a světu.
Terapie zahrnuje důkladnou přípravu, samotné sezení s látkou a následná integrační setkání, která pomáhají zpracovat prožitky a propojit je s každodenním životem.
Proč psychedelika?
Zahraniční studie (např. Grob et al. 2011, Griffiths et al. 2016, Ross et al. 2016) ukázaly, že psilocybin může u pacientů se závažným onemocněním: rychle a dlouhodobě zmírnit depresivní a úzkostné příznaky, snížit demoralizaci a existenciální úzkost, navodit hluboký duchovní prožitek i zvýšit kvalitu života a pocit smíření.
Pacienti často uvádějí, že psychedelické sezení jim umožnilo nahlédnout na svou nemoc, životní příběh i budoucnost z nové, smysluplnější perspektivy.
Výzkum PAP u onkologických pacientů v České republice: studie PSIKET_002
V Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech a v Masarykově onkologickém ústavu (MOU) v Brně právě probíhá unikátní klinická studie PSIKET_002, která zkoumá vliv psychedeliky asistované psychoterapie na depresi a úzkost u pacientů s onkologickým onemocněním.
O studii:
- Studie je dvojitě zaslepená a kontrolovaná aktivním placebem.
- Účastníci absolvují jedno terapeutické sezení s podáním psilocybinu, ketaminu nebo placeba.
- V případě, že nedojde ke zlepšení psychického stavu, je možné podstoupit další sezení s účinnou látkou.
- Celková doba účasti ve studii je 2–3 měsíce, zahrnuje8–13 návštěv, včetně přípravy, sezení s látkou a následné psychoterapie.
- Účastník je dále sledován po dobu šesti měsíců formou pravidelných telefonických rozhovorů.
Cílem studie je porovnat účinnost psilocybinu a ketaminu při léčbě deprese související s onkologickým onemocněním a vyhodnotit dopad na kvalitu života.
Po úvodním rozhovoru následuje osobní setkání, vyšetření, podepsání informovaného souhlasu a přípravná terapeutická sezení. Vše probíhá pod dohledem zkušeného multidisciplinárního týmu.
Kdo se může zúčastnit?
Do studie mohou být zařazeni dospělí onkologičtí pacienti, u kterých se rozvinula deprese nebo úzkost a nereagují na dosud vyzkoušené způsoby její léčby. Vhodnost účasti posuzuje ošetřující lékař ve spolupráci s výzkumným týmem.
Zájemci se mohou přihlásit přes kontaktní formulář na stránkách NUDZ - https://www.nudz.cz/zapojte-se-do-vyzkumu/zahajujeme-vyzkum-lecby-deprese-a-uzkosti-u-onkologickych-pacientu-s-vyuzitim-psychedelik/pacient