
O co může požádat onkologický pacient?
Když jsem se stala onkologickou pacientkou, najednou se mi život obrátil naruby. Malou výhodou však bylo, že jsem dlouhá léta pracovala v sociálních službách. Proto mi některé termíny nebyly úplně cizí. Pokusím se stručně shrnout, o co mohou onkologičtí pacienti požádat.
Invalidní důchod
Onkologičtí pacienti mohou požádat o ID. Jeho výše závisí na počtu odpracovaných let. Výši výplaty v předchozím zaměstnání apod. Ještě bych zde uvedla, že pokud chybí potřebná doba ba pojištění tuto lze doplatit. To, že je člověk uznán invalidním mu ještě nezaručí, že mu bude důchod vyplácen. Typicky nemá potřebný počet let pojištění. Stupeň ID závisí také na míře nežádoucích účinků léčby. Výpočet důchodu je velmi složitá záležitost. Samotné vyřízení trvá poměrně dlouhou dobu, na toto je potřeba se připravit. Žadatel o ID také může požádat o zálohu, ta mu však nemusí být vyplacena.
O ID žádáme na příslušné MSSZ nebo také online. Online podání žádosti bylo zavedeno v nedávné době, ale má ještě řadu much. Připravíme si potřebné doklady, jako jsou:
doklad totožnosti, doklady o době studia případně učení, potvrzení školy o délce studia, doklad o vojenské službě v případě mužů, u žen doklady dokazující péči o děti.
Pokud dostane onkologický pacient invalidní důchod III. stupně, má pak také slevu na jízdném. Jedná se o poloviční cenu jízdného. Na MSSZ si poživatel plného ID požádá o slevu na jízdném a obdrží QR kód, kterým se pak prokazuje v dopravních prostředcích. Dopravci většinou také požadují doklad totožnosti.
Pro invalidní důchodce III. stupně existuje také ochranný limit na poplatky za léky, které mohou být vybrány. Každá zdravotní pojišťovna tyto limity hlídá. Pokud byla tedy částka překročena, peníze pošlou buď na účet nebo také poštovní poukázkou.
Podrobněji se o ID můžete dočíst na stránkách:
Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem (tzv. Cesťák)
Podmínky pro indikaci zdravotního transportu vychází z § 36 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.
Cestovné pacientů slouží k úhradě nákladů spojených s cestou soukromým vozidlem v souvislosti s cestou za hrazenou zdravotní službou – na lékařské zákroky, ozdravné či lázeňské pobyty, terapie, dialýzy, rehabilitace apod.
Kdo a za jakých podmínek může indikovat nárok na cestovní náhrady za dopravu k lékaři?
O nároku na cestovné pacientů rozhoduje ošetřující lékař (praktický lékař nebo specialista), který zná aktuální zdravotní stav pacienta. Nárok vzniká v případech, kdy zdravotní stav pacienta neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby a ošetřující lékař souhlasí s přepravou osobním vozidlem. Řidičem ovšem nesmí být samotný pacient.
Příklady indikace:
pacienti s onkologickou léčbou, která vyvolává nežádoucí účinky
Jaká je výše náhrad cestovních nákladů?
Přepravu hradí zdravotní pojišťovna ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadovanou péči poskytnout. Požadavek na proplacení delší cesty musí být indikujícím lékařem vždy zdůvodněn.
Proplácí se pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení, a to vždy jen jízdy s pacientem. Výše úhrady je stanovena dle aktuální sazby za km v okamžiku uskutečnění cesty do zdravotnického zařízení.
Úhrada pro přepravu pacienta soukromým vozidlem v roce 2024 je stanovena ve výši Kč 7,89/km pro jízdy, které byly uskutečněny po 1. 1. 2024.
Kde získat potřebný tiskopis a jaké jsou jeho náležitosti?
Povinností ošetřujícího/indikujícího lékaře je mít tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem k dispozici. Tiskopis můžeme také získat na své pojišťovně.
Řádným vyplněním a potvrzením tiskopisu lékař indikuje tento druh dopravy. Na tiskopisu vždy musí být vyplněna kolonka „Důvod k transportu“. Zde je nutné uvést zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy (vyjádření typu „vyšetření“ apod. nelze považovat za zdůvodnění).
Jeden tiskopis je určen vždy jen pro cesty k jednomu poskytovateli zdravotních služeb, max. 10 cest.
Druhá strana dokladu slouží k evidenci návštěv pacienta na odborném ošetření/vyšetření. Poskytující lékař potvrdí vždy datum návštěvy pacienta. V případě, kdy není indikace pro cestu zpět, doplní poskytující lékař v místě razítka „ZPĚT NE“. Může nastat situace, že bude nutný transport sanitou, pak se vyznačí „ZPĚT SANITA“. Pokud cílový poskytovatel zdravotních služeb odmítl z jakéhokoliv důvodu potvrdit návštěvu pacienta, nárok na proplacení cestovních nákladů ZANIKÁ.
Do kdy lze o náhradu cestovních nákladů požádat?
Na náhradu cestovních nákladů se vztahuje obecná tříletá promlčecí lhůta dle ustanovení § 629 občanského zákoníku a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Po uplynutí promlčecí lhůty nebude náhrada pacientovi proplacena.
Pokud pacient zemře, úhrada cestovních nákladů nezaniká smrtí pacienta. Stává se součástí řízení o pozůstalosti.
Veškeré potřebné náležitosti také můžeme probrat se svým ošetřujícím lékařem.
Pokud pacient nemá nikoho, kdo by ho vozil, existuje také možnost hospitalizace po dobu ozařování. Je také možnost vyžádat si sanitku.
Dávky SSP a dávky HN.
Jako onkologický pacient se můžete dostat do situace, že se ocitnete zcela bez příjmu. V tomto případě můžete požádat o dávky SSP což je
Příspěvek na bydlení:
https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni1
Nebo o dávky HN
Jedná se o
Doplatek na bydlení:
https://www.uradprace.cz/web/cz/doplatek-na-bydleni
Příspěvek na živobytí:
https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-na-zivobyti
je třeba zdůraznit, že jsou posuzovány příjmy všech členů domácnosti. Znamená to tedy, že jsou společně posuzováni.
Pokud si pacient není jistý, na co vše má nárok, je dobré obrátit se na sociálního pracovníka. Tohoto pracovníka by mělo mít každé onkologické pracoviště.
Za Fuck Cancer,
Eva Zlámalová