Strategie hledání práce – díl 1
Ujasněte si své kariérní hodnoty. Už jste zpátky na nohou a jste připraveni se znovu postavit na startovní čáru kariéry? Máme z vás radost! Než ale skočíte rovnou do pročítání pracovních inzerátu, je důležité si ujasnit, co vlastně chcete. A tím nemyslíme jen pozici nebo mzdu, ale především to, co je pro vás v práci nejdůležitější. Tady přichází na řadu kariérní hodnoty.
Co je pro mě v práci nejdůležitější?
Přemýšlejte o tom, co byste si přáli v práci mít, abyste se cítili spokojení.
Možná to je:
· Flexibilita: Možnost pracovat z domu nebo si upravit pracovní dobu podle potřeby.
· Kreativní prostředí: Kde můžete vyjádřit své nápady a neustále se učit.
· Podporující kolektiv: Kde se cítíte jako součást týmu, kde si vzájemně pomáháte a dáváte si zpětnou vazbu.
· Rovnováha mezi prací a osobním životem: Možnost věnovat se rodině, přátelům a odpočinku.
Zkuste si napsat, co vás naplňuje, a ujasněte si, jakých 3-5 hodnot je pro vás nejdůležitějších. Když budete mít jasnou představu, bude pro vás snazší se rozhodnout, které nabídky práce vám dávají smysl a které ne.
Jaké hodnoty nebyly naplňované v minulosti?
Zamyslete se, proč teď hledáte novou práci a nevracíte se do předešlé. Byla to špatná pracovní kultura? Možná chyběla podpora od nadřízených nebo flexibilita? Nebo jste se necítili, že byste se profesně rozvíjeli? Zapisování těchto důvodů vám pomůže vyhnout se podobným chybám v budoucnosti a najít práci, která vám bude skutečně vyhovovat.
Vyjasněte si, co hledáte
Teď je čas upřesnit, co vlastně od nové práce očekáváte. Co vám dává smysl? Chcete třeba změnit obor? Jaký typ pozice je pro vás ten pravý? Jaký úvazek je pro vás optimální – HPP nebo IČO? A co lokalita a flexibilita? Kolik času byste chtěli trávit v kanceláři a kolik doma? Důležité je mít tuto vizi co nejjasnější. Čím konkrétnější budete, tím snadnější bude hledat správné nabídky.
Jak zjistím, co na to (ne)stačím?
Máte za sebou dlouhou cestu a je třeba být k sobě upřímní. S ohledem na svůj zdravotní stav zvažte, jaké práce zvládnete a jaké ne. Zkuste se zaměřit na pozice, které vás nebudou příliš vyčerpávat, a přitom vám umožní rozvíjet vaše dovednosti.
Testujte
Než naskočíte někam na full time otestujte se. Přihlaste se třeba jako dobrovolník nebo nabídněte své služby známým. Například pokud se zajímáte o administrativu, můžete se nabídnout přátelům, že jim pomůžete s nějakou administrativní prací. I po krátké zkušenosti lépe posoudíte, zda je to ta správná cesta, nebo zda budete hledat jinou pracovní náplň. Tak to samozřejmě můžete otestovat i s jiným oborem.
Další tip
Nasimulujte co nejvěrněji běžný den v práci. Ráno vstaňte v takový čas, kdy byste vstávali do práce, dejte si snídani, připravte se a vyrazte na cestu. "Pracujte" třeba z kavárny nebo coworkingového centra. Po "skončení" pracovní doby se vydejte zpět domů a vyhodnocujte. Kolik máte na konci dne energie? Jak se cítíte po fyzické/psychické stránce? Nezapomeňte to testovat minimálně 1–2 týdny, abyste měli solidní srovnání.
Najít novou pracovní cestu po onkologickém onemocnění je velká výzva, ale také obrovská příležitost. Možná se budete cítit ztracení nebo pochybovat o tom, co dál, a to je v pořádku. Důležité je postupovat krok za krokem, dát si čas a naslouchat svému tělu i mysli. Pamatujte, že každý malý krok vpřed vás přibližuje k cíli, a hlavně na to nejste sami – komunita Fuck Cancer je tu, aby vás na této cestě podpořila.
Tak co Heroes, jste připraveni vykročit vstříc nové kapitole svého života? My věříme, že ano!